KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Bilgisayar Mühendisliği

Aday Öğrenciler

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, bilgisayar sistemlerinin (yazılım ve donanım) kullanımı ve geliştirilmesi ile ilgili teoroik ve uygulamalı eğitim verir. Bilgisayar Mühendisliği alanı teknolojik gelişmelere yön veren alanlardan bir tanesidir. Bütün diğer teknolojik alanlardaki gelişmeler günümüzde bilgisayar alanındaki gelişmelerle birlikte ilerlemektedir. İnternetin yaygın kullanımı ve bilgisayarların hemen hemen herkes tarafından erişilebilir hale gelmesi Bilgisayar Mühendisliği alanını daha da önemli hale getirmiştir. Bu gelişmeler bu alanda yetişecek mühendislere geniş bir yelpazede çalışma imkanı sunmaktadır.


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yeni kurulmuş genç bir bölümdür. 2016 yerleştirmelerinde 40 kontenjanla ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretime başlamıştır. 2017 yerleştirmelerinde 50 kontenjanla tercih listesinde yer almaktadır. Yeni kazanan öğrencilerimiz istedikleri takdirde 1 yıl hazırlık eğitimi alabilmektedir.


Bölüm müfredatımız Bilgisayar Mühendisliği içerisindeki yazılım, donanım, sistem ve ağ mühendisliği alanlarını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayar Mühendisliği alanı doğası gereği hızlı bir şekilde yenilenen bir alandır. Müfredatımız oluşturulurken bu gelişmelere ayak uydurabilecek şekilde esnek bir biçimde tasarlanmıştır.


Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu olan mühendislerin çalışabileceği alanlardan bazıları:

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Sistem mimarı

Ağ yöneticisi

Sibergüvenlik yöneticisi

Sistem yöneticisi

Sistem analisti

Veri/Veritabanı yöneticisi

Endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri

Bilgisayar Mühendisliği bölümünün avantajlarından birisi bu bölümü tercih edecek öğrencilere meslek edindirmesidir. Meslek edindimeden kasıt şudur. Bu bölümden mezun olan kişiler isterlerse özel sektörde ya da kamu sektöründe meslekleri ile ilgili bir işte çalışabilirler; isterlerse de herhangi bir kuruma bağlı olmadan kendi işlerini yapabilirler. Bu tür çalışma girişimcilik özelliği olanların kendi şirketlerini kurmaları ve kendi işlerini yapmaları şeklinde olabilir; ya da freelance olarak adlandırılan, herhengi bir kuruma bağlı olmayan ancak proje bazlı yazılım geliştirme, danışmanlık verme gibi işler yapmak şeklinde olabilir. Bu anlamda çalışma seçenekleri de geniş ve esnek olan bir bölümdür.


Kajramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü genç bir bölümdür. Akademisyen kadrosu her yıl genişleyen, farklı araştırma alanlarında araştırmalar yapan, gelişime açık ve istekli akademisyenlerden oluşan bir bölümdür.


2018 yerleştime döneminde tercih yapacak yeni arkadaşları aramızda görmek isteriz.